עריכת סאונד

כשאומרים עריכת סאונד מתכוונים בעצם לומר

"ניקוי רעשים – צמצום טווח דינאמי – ניקוי תדרים – יצירת אמביאנסים – אחידות בעוצמה ובצבע – איקיו -קומפרסיה – תיזמון התפקידים – החלפת סאונד תופים בסאמפלים- בחירת הטייק הטוב ביותר – בחירת מיקרופונים בהקלטה רב ערוצית ועוד המון."

אולפן הקלטות קורקט מציע שירותי סאונד ומיקס מקצועיים למוזיקאים, הרכבים ולאומני הבמה
בדגש על הפרטים הקטנים מתוך מחשבה ארוכת טווח – עושים את זה נכון!

2 דקות ואתם יודעים אם אתם צריכים עריכת סאונד

האזינו לדוגמאות מגוונות לפני ואחרי עריכת סאונד, ככה תוכלו להבין אם אתם באמת צריכים את זה

מה זה עריכת סאונד?

הקלטתם פרויקט מדהים. אז למה אתם נראים לא מרוצים? ההקלטה שהשקעתם בה כל כך הרבה זמן ואנרגיה לא נשמעת כפי שרציתם; התפקידים לא ברורים, המסר לא מובן, הטקסטים לא ברורים, רעשים שמסיחים את הדעת, עוצמות לא אחידות לאורך ההקלטה – פשוט הרגשה של בלאגן – בין אם זו תוכנית הפודקאסט שלכם שבה ראיינתם דמות ציבורית חשובה ונתתם טיפים להורים צעירים או שהקלטתם שיר אהבה באולפן מקצועי – הגיע הזמן לעשות עריכת סאונד!

עריכת סאונד היא לרוב שלב טכני בלבד.  ולכן היא חשובה מאוד לפני שלב המיקס.

חשוב לדעת לפני שניגשים לעריכה

עם מפת הדרך שלנו – תוכלו להבין מהר מאוד האם אתם צריכים עריכת סאונד! מומלץ לקרוא את תוכן הדף במלואו 🙂 בין אם הקלטתם שיר באולפן, הקלטתם פודקאסט, יש לכם הקלטה שמיועדת לסרט דוקו קצר – כולם צריכים עריכת סאונד!

קצת על הכאבים שלכם…

הבדלי עוצמות וחוסר אחידות במהלך ההקלטה קרו כשלחשתם למיקרופון ופתאום פשוט צעקתם בכל הכוח, בעצם גרמתם לאי אחידות בעוצמת ההקלטה. אל תדאגו, לרוב נוכל לפתור את זה ולפלס את ההבדלים בעוצמות ההקלטה.

סדר וניקיון בפרויקט הם חובה! הקלטתם פרויקט גדול ומדהים אך הוא מפוזר מאוד עם מלא קבצים שאינם בשימוש, שמות הערוצים לא ברורים, אין הערות כדי לדעת איזה טייק שירה היה הכי טוב. לרוב קורה בזמן הקלטות של כמה שירים ביום הקלטות דחוס באולפן. בלי לחץ – נוכל לפתור את זה.

רעשים לא צפויים בהקלטה שקרו בזמן שהקלטתם; בין אם זה מיקרופון שקיבל משב של רוח או תדר תהודה שמפריע ואולי קליקים שמקרחצים בין רצועות ההקלטה.
לרוב נוכל לפתור את זה ו להיפטר מהרעשים.

נשימות חזקות בהקלטות שירה יכולים להרוס ביצוע מדהים, אם בכל כניסה לפזמון בשיר יש עשרות נשימות חזקות מאוד שאינן תורמות להפקה.
נוכל לפתור את זה ולמתן אותם בעדינות.

בחירת טייק השירה הטוב ביותר עשוי להיות מטלה שדורשת זמן וסבלנות. הקלטתם חמישה טייקים של שירה בשביל האפשרות לערוך את הטייק הטוב ביותר מביניהם. אפילו שבדר"כ הטייקים הראשונים הם הטובים ביותר, נוכל לפתור את זה ולהרכיב את הטייק המושלם.

מה חשוב לדעת לפני שמתחילים עריכת סאונד?

הקלטות איכותיות ומושכלות יתנו יתרון ענק לעורך הסאונד ולפרויקט בהמשך דרכו. חשוב לדאוג לעוצמות הקלטה תקינות בזמן ההקלטה, לרוב ניקוי רעשים בעריכות סאונד היא הנקודה הכי פגיעה בפרויקטים שונים. פרויקט מסודר ומצומצם כך שנמצאים בו הערוצים השימושיים בלבד תחת שמות תואמים של ערוצי ההקלטה יזרזו את תהליך העריכה.

איך תדעו אם צריך לעשות עריכת סאונד?

ההקלטה שהשקעתם בה כל כך הרבה אנרגיה וזמן לא נשמעת כפי שרציתם; התפקידים לא ברורים, המסר לא מובן, הטקסטים לא ברורים, רעשים שמסיחים את הדעת, עוצמות לא אחידות לאורך ההקלטה – פשוט הרגשה של בלאגן – בין אם זו תוכנית הפודקאסט שלכם שבה ראיינתם דמות ציבורית חשובה ונתתם טיפים להורים צעירים או שהקלטתם שיר אהבה באולפן מקצועי – הגיע הזמן לעשות עריכת סאונד!

האם עריכת סאונד תשפר משמעותית את הסאונד?

למרות שאיכות ההקלטה היא הראשונה בשרשרת התיעוד שלכם, עריכת סאונד נוצרה כתוצאה מסטנדרטים שנחצבו בתעשיית השידור – כך שקהל המאזינים בהחלט מצפה לה! היא לוקחת את ההקלטות כחומר גלם ודואגת ללטש אותו כך שיהיה מוכן הלאה לשלב המיקס. עריכת סאונד היא חובה!

מהו חזון?

ההפקה צריכה לתת הרגשה כלשהי למאזינים – חספוס ולכלוך או ניקיון ועדינות. ההפקה צריכה להיות מדויקת וצפויה או חופשית ומפתיעה. העיבוד בשיר מתאר את החזון באופן הכי מדויק, כלי הנגינה ותפקידם בהפקה כמה שהם נכונים 🙂 תהיתם האם מבנה השיר מחושב ובכל שיר יש מסר ברור? אילו כלים צריכים להיות העיקריים בהפקה ואילו הם רק הקישוטים בסיפור? האם השירה צריכה להיות מקדימה והפסנתר רחוק מאחורה? מאילו אומנים שאבתם השראה, מי או מה השפיע עליכם; האם אתם מכירים ציוד מסוים שאיתו הוא הופיע/הקליט בעבר וזה היה נשמע לכם מתאים לחזון שלכם? האם המילים של כל השירים שלכם כתובות? האם יש לכם חומרים מוקלטים מהופעות קודמות? וכו'.

פה תוכלו למלא שאלון אישי שיעזור לכם בשלב הזה

זהו תיאור חלקי אך מדבק בחשיבה עמוקה ואמיתית. לאחר שעניתם על כל השאלות האלו, אפשר לומר שאתם מוכנים להעביר אלינו הלאה את היצירה שלכם. יכולת הביצוע והאמירה של האומן תעזור לשני הצדדים בתהליך אומנותי שכזה.

חזון מפיק מוזיקלי

ספר לימודי סאונד – "הפקה מוזיקלית לא כמו שחשבתם" הוא יומן מסע אישי בתהליך המלא בהקלטת אלבום עבור "איתמר בק ופקידי הקבלה בלוז" ועוסק בהצבות מיקרופונים עבור כלי נגינה שונים, ביסודות ההקלטה והעריכה ומתמקד במיקס.

הספר מציג רק דברים שעובדים, כל תוכניות הפעולה שנבדקו ויושמו… וייצרו תוצאות למוזיקאים שהיו בעשייה – והתוצאה היא כמובן אלבום שאותו יכלו להפיץ.

תוכניות הפעולה כוללות הסברים ברורים והנחיות מדויקות, שלב אחר שלב. תבינו מה צריך לעשות ואיך עושים את זה.

זה לא סתם תאוריה שקראנו באיזה ספר. תוכניות הפעולה מתאימות גם למוזיקאים מתחילים שעדיין לא הקליטו באולפן וגם לאלו שכבר הוציאו אלבום ועונים על האתגרים שקורים בשלבים השונים החל מפרה-פרודקשן ועד למיקס סופי.

ובקיצור, הספר הזה יעזור לך.

הספר המקיף ביותר יוכל לעזור לכם בפתרון הבעיות

קראו על תהליך ההקלטה ועל הקסם שקורה בשלבים המאוחרים במיקס, ככה תוכלו לבוא באמת מוכנים

חברים מרוצים

""אני שומע את השיר עם כל החברה וכולנו עפים. 🙂 הא והבסיסט שואל מה שמת על הבאס שהיא נשמעת ככה מטורף!
יוחאי כהן
סולן להקת רטלין
"עבודה רגישה מאוד"
ויקטוריה חנה
זמרת יוצרת מוזיקה עולמית
"ככל שאני שומע את זה יותר זה נשמע יותר ויותר טוב. וואו מדהים, תודה!"
איתה מאר
מנצח להקה קולית XOX

שאלות נפוצות

כמה זמן לוקח לערוך?

עריכת סאונד הינה עבודה סזיפית מאוד ולכן מעורך הסאונד ידרש ריכוז רב שיאלץ אותו לקחת כמה הפסקות בזמן העריכה בהתאם למורכבות הפרויקט. זמני עריכת הסאונד משתנים בהתאם לאורך הרצועות המוקלטות, לכמות הרצועות, לאיכות ההקלטות ולכן התעריף הינו שעתי.

האם עריכת סאונד תשפר משמעותית את הסאונד?

למרות שאיכות ההקלטה היא הראשונה בשרשרת התיעוד שלכם, עריכת סאונד נוצרה כתוצאה מסטנדרטים שנחצבו בתעשיית השידור – כך שקהל המאזינים בהחלט מצפה לה! היא לוקחת את ההקלטות כחומר גלם ודואגת ללטש אותו כך שיהיה מוכן הלאה לשלב המיקס. עריכת סאונד היא חובה!

איך תדעו כמה זמן אנחנו צריכים לעריכות סאונד של הפרויקט שלכם?

התהליך מאוד כנה ופשוט: תוכלו לשלוח את קובץ הקלטה המקורי שלכם ולקבל הערכה על כמה זמן תידרש עריכת סאונד. עורך הסאונד יקשיב לקובץ ההקלטה ויזהה את הבעיות הקיימות – כפי שמתואר כאן, עורך הסאונד יעריך את זמן העריכה הדרוש לעריכת הפרויקט שלכם.

וכדי לפשט את זה עוד יותר נפרט עם דוגמאות:

לדוגמא, תכנית פודקאסט בה שני מיקרופונים מקליטים את המראיין והמרואיין במשך 40 דק' – מכיוון שיש שני דוברים בתכנית, על עורך הסאונד לערוך בעצם בערך 60 דק'. המקליט לא שם לב שהקליט את המראיין בעוצמה נמוכה מאוד ובנוסף לזה יש זמזום חזק מאוד לאורך כל רצועת ההקלטה. המראיין שמפרסם את הפודקאסט שלו בכל שבוע, צריך גם פתיח לתכנית שלו וחשוב לו שיתפוס את תשומת לב המאזינים, אך הוא שם לב שיש פער עצום בעוצמות של הפתיח של התכנית לעומת עוצמת הדיאלוגים – כשהמטרה של הפודקאסט נראית כפשוטה מאוד, חייבת עריכת סאונד מפורטת וארוכה.

מצד שני זמרת יוצרת הקליטה שיר באורך של 3:20 דק' שבו שני ערוצי הקלטה – ערוץ שירה וגיטרה אקוסטית. הזמרת הקליטה את השירה שלושה פעמים באיכות ההקלטה מעולה וכל מה שנותר לעורך הסאונד לעשות זה להרכיב את טייק השירה הטוב ביותר, לדאוג לאחידות בעוצמה של הקול שלה ולהנמיך קצת את חוזק הנשימות שלה במיקרופון וגם ב 1:20 דק' בשיר, הגיטרה האקוסטית יצרה תדר שמפריע מאוד לשירה שלה – הזמרת הקליטה באולפן הקלטות מקצועי ונתנה ביצוע מדויק ולכן עריכת הסאונד תהיה פשוטה ומהירה יותר יחסית למקרה הראשון.

עוד דוגמא טובה לעריכת סאונד, הקלטה של הרכב רוק בהופעה חיה באורך של 50 דק' ויש לכם את כל 12 ערוצי ההקלטה, אפילו הקלטתם את מחיאות כפיים של הקהל 🙂 איכות ביצוע מדהימה אבל עם המון  תזוזות של הסולן עם המיקרופון וזה יצר חוסר אחידות בצבע ובעוצמה של מיקרופון השירה. ועכשיו שאתם מקשיבים לזה אתם מזהים שבאמצע ההופעה הלהקה לא הייתה כל כך בקצב – עריכת סאונד שמטרתה ליצור אחידות בקטע אודיו ארוך ובמיוחד שצריכה לטפל בבעיות קצב יכולה להיות מורכבת מאוד. קיימים עוד מאות דוגמאות וכולם בשביל להראות שעריכת סאונד היא תהליך טכני שמשתנה בהתאם לכל פרויקט ולכן נמדדת לרוב בתעריף שעתי.

איך אפשר לדעת אם צריך עריכת סאונד?

ההקלטה שהשקעתם בה כל כך הרבה אנרגיה וזמן לא נשמעת כפי שרציתם; התפקידים לא ברורים, המסר לא מובן, הטקסטים לא ברורים, רעשים שמסיחים את הדעת, עוצמות לא אחידות לאורך ההקלטה – פשוט הרגשה של בלאגן – בין אם זו תוכנית הפודקאסט שלכם שבה ראיינתם דמות ציבורית חשובה ונתתם טיפים להורים צעירים או שהקלטתם שיר אהבה באולפן מקצועי – הגיע הזמן לעשות עריכת סאונד!

אילו קבצים צריך לעריכת סאונד?​

אנו עובדים עם שתי תוכנות עריכת סאונד המקובלות בתעשיה: 12 Pro Tools ו- 6.5 Cubase ולכן קבצי ptx, cpr הם המתאימים ביותר לפתיחת סאשיין ההקלטה המלא. בכל מקרה ניתן לייצא את קבצי ההקלטה הגולמיים בפורמט 24bit/44.1kHz wav. אפשרות נוספת היא ייצוא של הפרויקט לקבצי AAF או OMF.

וודאו שההקלטה מסודרת, שמות הערוצים הגיוניים והכי חשוב שאתם יודעים מה אתם צריכים.

העברת ערוצי ההקלטה בצורה מסודרת אל עורך הסאונד תציג את הרצינות שלכם. עורך הסאונד מרוכז מאוד בעבודתו. לאחר שיקשיב לערוצי ההקלטות בפעם הראשונה, הוא ידאג לזהות את הבעיות "הקשות" ויעדכן אתכם בהערכת זמן של כמה יידרש לו לערוך את ההקלטות. בין אם זה מתן שמות לערוצי ההקלטה, ניקוי רעשים, עריכות של חטיבת הקצב, חיתוכים… לאחר הסכמתכם יכנס לפרטים הקטנים ביותר כך שההקלטות כבר ישמעו הרבה יותר טוב! בכל אופן זיכרו – עריכות אודיו הם אינם מיקס.

עריכת סאונד להופעה חיה: לפני

עריכת סאונד להופעה חיה: אחרי

עריכת סאונד לפודקאסט

עריכת סאונד להקלטה בלייב

האזינו לדוגמאות של לפני ואחרי עריכת סאונד

*העבודות באתר הינן דוגמיות אודיו קצרות להתרשמות בלבד. ההאזנה באיכות MP3 על מנת לספק מהירות גלישה ונוחות באתר

 

[vc_row][vc_column width="1/2"][vc_text_separator title="אחרי מיקס" title_align="separator_align_center" color="grey"][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width="1/2"][vc_text_separator title="הקלטות לייב" title_align="separator_align_center" color="grey"][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width="1/1"][vc_column_text].[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width="1/1"][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

קצת עליכם

אתם מוזיקאים יוצרים, אומנים. הגעתם לכאן אחרי שעברתם דרך ארוכה וחשוב שתכירו שיש תהליך מסודר.

שיר טוב קיים לנצח. אנשים שרים אותו במקלחת, מזמזמים אותו בדרך לעבודה, רוקדים איתו במסיבה, מתכסים איתו ביום חורפי, אוהבים איתו בחוף הים, נזכרים איתו בילדות… 

שירותי סאונד ומיקס
קצת עלינו

"אנחנו" צוות של שני חברים טובים שמתמקדים בחוזקות שלנו בעשייה ובשיפור תכונות אופי שנדיר למצוא בזמנים של היום. סבלנות, אחריות, אכפתיות ובלי אגו. שמים דגש על הפרטים הקטנים ואוהבים אהבה עמוקה למוזיקה וסאונד.

המטרה שלנו להעצים את אומני הבמה ולהביא את המוזיקה אל מציאות חדשה! להיות הצוות שנמצא מאחורי הקלעים.​ אצלנו תקבלו איכות שירות ברמה הגבוהה ביותר!

 כל הזכויות שמורות © לאולפן הקלטות קורקט 2015-2020